עסק משפחתי: הכירו את הקונגלומרטים העסקיים של איחוד האמירויות

 ישראל ואיחוד האמירויות - שיתוף פעולה כלכלי

עסקים משפחתיים הם עמוד השדרה של המזרח התיכון, הרבה מן החברות במזרח התיכון מוחזקות על ידי משפחות המעבירות את השליטה והניהול בהן מדור לדור.

לעסקים משפחתיים במזרח התיכון יש יתרונות, ההסתכלות ארוכת טווח לפעמים לאורך דורות וכן היתרון שאין, בחברה משפחתית, דירקטוריון שצריך לפעול עבורו. עסקים מסוג זה יכולים להכנס לתחומים חדשים בהחלטות רגעיות ולהסתגל לשינויים בצורה מיטבית יותר. לרוב המשפחות העסקיות במזה"ת יש עסקים מגוונים הפזורים על פני קטגוריות רבות.

באיחוד האמירויות ישנן כ-20 משפחות עסקיות מובילות אשר מעסיקות אחוז ניכר מכוח העבודה. בעוד חלקן עדין מנוהלות על ידי דור המייסדים, החלק הארי מנוהל כבר על ידי הדור השני ומעטן כבר על ידי הדור השלישי.

חשוב להכיר את המשפחות העסקיות המובילות באיחוד האמירויות, הגיוון של הפעילות העסקית שלהן ועוצמן.

כמידע מקדים להכרת השוק, ערכנו בשבילכם רשימה של המשפחות הללו:

 

Al Futtaim Group

המשפחה מדורגת שניה בעולם הערבי בכלל וראשונה באיחוד האמירויות בדירוג המשפחות הערביות החזקות של 2020. העסק המשפחתי הוקם ב-1930 וכיום מחזיקה מעל 200 עסקים בתחום אוטומוטיב, פיננסים, נדלן, קמעונאות ובריאות. זכיינית של Zara, Marks & Spencer. תיק הנדל"ן שלה כולל את Dubai Festival City, Cairo Festival City, InterContinental Hotel ו- Crowne Plaza.

 

Majid Al Futtaim

המשפחה מפעילה 27 קניונים ו -13 מלונות. בין מותגי הקניונים המפורסמים שלה ניתן למצוא את קניון Mall of the Emirates ו City Center Malls ברחבי האזור. כמו כן, היא מחזיקה בזיכיון של Carrefour. מדורגת כ-4 בהשפעתה בעולם הערבי.

 

Al-Ghurair

המשפחה מנהלת מספר עסקים בתחום המגורים, התעשייה והאירוח. המשפחה הקימה את מרכז הקניות הראשון " “Al Ghurair Centre ב Mena region בשנת 1982. הקבוצה מחזיקה בעסקים: Swissotel Al Ghurair, Al Ghurair Foods ובנק Mashreq. הונה מוערך ב 3.7 מיליאר דולר. היא מדורגת במקום 494 ב- Forbes world's billionaires.

 

Al Ghurair Group

הקבוצה נוסדה ב- 1960. לחברה נכס ב Burj Dubai המרכז Burj Uman. לחברה יש מפעלים פרטוכימיים בתחום ייצור מתכות. בראש החברה יושב Abdul Rahman Saif Al Ghurair אשר הונו מוערך מיליארד דולר.

 

SS Lootah Group

החברה הוקמה ב- 1956 ע"י Saeed Bin Ahmed Lootah. החברה הקימה את הבנק המוסלמי הראשון בעולם " Dubai Islamic Bank". החברה היתה הראשונה שהקימה ב UAE חברה קבלנית ומכללה . הונה מוערך 5.7 מיליארד דולר.

 

Juma Al Majid Holding Group

הוקמה ב 1950. החברה מורכבת מ-33 חברות בתחום אוטומוטיב, משלוחים, נדל"ן, קבלנות, בנייה, FMCG וחברת נסיעות. מייסד ויו"ר של חברה הקים גם את מרכז Juma Al Majid לתרבות ומורשת כדי לשחזר ולשמר כתבי יד מכל רחבי העולם.

 

AW Rostamani Group

החברה מורכבת מ- 14 חברות בתחום אוטומוטיב, נדלן, קמעונאות, לוגיסטיקה, IT, חברת נסיעות וייעוץ. חברת הבת שלה מחזיקה בזכויות הפצה של של Nissan, Infiniti ו Renault.

 

Easa Al Gurg Group

הוקמה ב- 1960. לחברה זכויות הפצה של Grundig ו- British American Tobacco.

לקבוצה יש 27 חברות ו- 370 סניפים בינלאומיים ביניהם Dunlop, 3M, Danfoss and Osram.

 

Al Habtoor Group

הוקמה ב- 1970 כחברת הנדה. לחברה יש אינטרסים בתחום הרכב, אירוח, ליסינג לרכב, נדל"ן, חינוך ופרסום. מלונות של החברה ב UAE: Al Habtoor City Hotel Collection, Waldorf Astoria Dubai Palm Jumeirah, Habtoor Grand Resort.

יש להם זכויות הפצה של Mitsubishi, JAC, Cherry, McLaren, Bugatti and Bentley

 

Al Naboodah Holding

קבוצת הבנייה Al Naboodah, המונה 14,000 איש. עבדה על הפרויקטים האיקוניים הרבים של UAE כמו פאלם ג'ומיירה, ביזנס ביי, אי יס, פרויקט תעלת המים של דובאי, שדות תעופה בדובאי, מרכז דובאי העולמי ו- Expo 2020. עסקיה האחרים שלה בענפי רכב, נסיעות, חשמל, לוגיסטיקה, חקלאות ואנרגיה מתחדשת. יו"ר הקבוצה הוא Abdullah Mohammed Juma Al Naboodah..

 

Khalifa Juma Al Naboodah Group

לקבוצה יש עסקים בתחום אוטומוטיב, נדלן, אירוח, ניהול שירותי מזון, בנייה, הנדסה אזרחית וימית, מלונות, חינוך, דפוס, סחר בציוד וניהול מתקנים וייעוץ. מעסיק בסביבות 10,000 אנשים. Al Nabooda Automobiles היבואן הרשמי של Volkswagen, Audi ו- Porsche בדובאי ובצפון האמירויות.

 

Ali & Sons Holding

הקבוצה הוקמה על ידי המייסד והיו"ר Ali Al Daheri. החברה מספקת נפט. והיא אחת מהכנסות העיקריות של החברה. הקבוצה מפיץ של פולקסווגן, אאודי, פורשה, וסקודה באבו דאבי. יש לה אינטרסים בבנייה, נדל"ן, בניית ספינות, תיקון אוניות ותכשיטים. היו"ר שלה הוא Ali Bin Khalfan Al Mutawa Al Dhaheri.

 

Albwardy Investment

Ali Saeed Juma Albwardy הוא מייסד ויו"ר של הקבוצה. תיק ההשקעות של החברה מורכב מיותר מ 30 חברות בתחום הפצת מזון המזון והקמעונאות, הבנייה והאירוח.

היא מייצגת מותגים בינלאומיים כמו Four Seasons, Hyatt, Melia ו- Desert Palm תחת מחלקת האירוח שלה. חברות הקמעונאות שלה הן Spinneys, Waitrose, ו Al Fair – היא מוצגי מוצרים Nestle, Kraft, Maggi, Dettol, Kleenex, Heinz, Henkel, Colgate, Ferrero Rocher ו – Libby's.

 

Ghassan Aboud Group

הוקמה בשנת 1994 על ידי היו"ר Ghassan Aboud. לקבוצה אינטרסים בתחום הרכב, הלוגיסטיקה, התקשורת, האירוח, הנדל"ן, הקמעונאות וההסעדה. יש לה גם משרדים באוסטרליה, בלגיה, סין, ירדן וטורקיה. כמו כן הקימה חברת הפקת טלוויזיה וערוץ לווין בשנת 2008.

 

Abu Ghazaleh Investments

תיק ההשקעות מגוון המורכב מתוצרת טרייה, שירותי בריאות , ייצור ותעופה, אירוח, הון סיכון ונדל"ן. המשפחה מחזיקה בבעלות בדל מונטה, International Wings Group, מלון Form, האקדמיה לטניס CF, Oryx Ventures,, ו- נדלן AGI. הקבוצה הוקמה על ידי יו"ש Amir Abu Ghazaleh.

 

Al Nowais Investments

חברת השקעות. הוקמה ב- 1970 ע"י יו"ר Hussain J. AlNowais היא פועלת בתחום האנרגיה, התשתיות, הבריאות, אירוח ונדל"ן, FMCG וטכנולוגיות Danway זרוע תשתיות האנגריה של החברה. משרתת את שוק GCC. לחברה יש מניות ברשת Rotana Hotels, Alwaha Capital ו AMEA Power.

 

Oasis Investment Company

Oasis Investment, מונה 30 חברות עם פעילות בענפי מסחר, תעשייה, הפצה, קבלנות ושירותים. היא הבעלים של Emirates Printing Press, Arcadia Education, Al Shirawi Contracting Co , Global Shipping & Logistics ותעשיות Arabian Oasis בראשות החברה עומד Abdulla M. Al Shirawi.

 

Al Fahim Group

הוקמה לפני יותר מ 60 שנה ע"י Abdul Jalil Al Fahim. החברה פעילה בתחום הרכב, הנדל"ן, התעשייה, האירוח ותיירות. הקבוצה בעלים ומפעילה של מלון Fairmont Hotel Bab Al Bahr, Al Fahim Motors, ו Marjan תעשיות וטיפוח.

 

Chalhoub Group

הקבוצה הוקמה ע"י Michel Chalhoub. לקבוצה יש זכויות מכירה של Christofle, Baccarat ו Jean Patou.חברה קמעונאית של מוצרי יוקרה הגדולה ביותר באזור עם 650 חנויות ברחבי 14 מדינות. לקבוצה יש קיום מעל 300 מותגים ביניהם: Chanel, Louis Vuitton ו- Christian Louboutin.

 

Al Tayer Group

פעילה בתחום הרכב והקמעונאות. מאז שנת 1979 לחברה יש מעל 80 מותגים בבעלותה, 200 חנויות במזרח התיכון. בשנת 2010 פתחה את הרשת הראשונה של Bloomingdale's בקניון Dubai Mall. קבוצת Chalhoub מייצגת מותגי רכב כמו Ferrari, Maserati ו Jaguar.
יושב הראש של החברה Obaid Humaid Al Tayer הוא גם שר הכלכלה.

 

Gulf Marketing Group

קבוצה שייכת למשפחת Baker. יש לה פעילות ברחבי GCC, GMG. החברה פועלת בתחומי : ספורט, צרכנות, בריאות, חינוך, מגורים, נכסים, שירותים והלוגיסטיקה.
מותג קמעונאות שהכי מזוהה עם החברה הוא sports Sun & Sand שיש לו יותר מ 200 חנויות. המותגים נוספים של החברה הם : Farm Fresh, Super-Care Pharmacy ו Good Health Nutrition.

 

נאסף על ידי: נאור מורג ויוליה גריקו – יחידת המודיעין העסקי, מכון היצוא.

תמונה של: תעשיית היין - יצוא ומגמות עולמיות לשנת 2023

תעשיית היין - יצוא ומגמות עולמיות לשנת 2023

תמונה של: יפן | סקירה כלכלית והזדמנויות לשת

יפן | סקירה כלכלית והזדמנויות לשת"פ בין המדינות

תמונה של: דו

דו"ח מכון היצוא לשנת 2022